Każdy człowiek, który zamierza prowadzić działalność gospodarczą, powinien wiedzieć, jakie są jego prawa i obowiązki. Jeśli nie wiemy, jak postąpić w przypadku, gdy nasz kontrahent nie zapłaci za zakupiony towar, możemy mieć problemy. Reguły, którymi rządzą się sprawy gospodarcze, są zupełnie inne niż w przypadku zwykłych postępowań.

Co warto wiedzieć o sprawach gospodarczych?

sprawy gospodarcze - ŚląskByć może nie każdy wie, czym tak naprawdę są sprawy gospodarcze. Zgodnie z kodeksem prawa cywilnego możemy mówić, że sprawą gospodarczą jest taka sprawa, która wynika ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami. Chodzi tu konkretnie o zakres prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Brzmi to nieco zawile, jednak w uproszczeniu chodzi oczywiście o pieniądze. Załóżmy, że prowadzimy firmę produkcyjną, a nasz kontrahent kupuje od nas potrzebny towar. Wszystko działa sprawnie do czasu, aż nie otrzymujemy od niego pieniędzy za wystawioną fakturę. Sprawa taka wydaje się prosta do rozwiązania. Przecież wystarczy to zgłosić do sądu i czekać, aż pozwany zapłaci. Niestety, nie zawsze tak bywa. Sprawy gospodarcze – Śląsk czasem mogą potrwać dłużej niż byśmy chcieli. Aby wspomóc działanie sądu, przede wszystkim powinniśmy podczas składania pozwu zawrzeć w nim jak najwięcej dowodów przeciwko nieuczciwemu kontrahentowi. Warto to wiedzieć, ponieważ najczęściej nie mamy później możliwości uzupełnienia naszego wniosku. Dlatego przed ostatecznym złożeniem pozwu, zbierzmy jak najwięcej informacji, abyśmy mieli pewność, że nic nas nie zaskoczy. Oczywiście powinniśmy także skorzystać wcześniej z porady prawnika, który odpowiednio pokieruje naszymi działaniami. Jeśli nasz wniosek będzie kompletny, sprawa ma szansę odbyć się w niedługim terminie od dnia złożenia pozwu. Musimy się także liczyć z tym, że na jednej sprawie się nie zakończy. Jeśli bowiem nasz kontrahent się nie stawi, sprawa może zostać przesunięta na inny termin.

Nigdy nie wiemy, kto będzie kupował od nas towar, ale posiadając odpowiednią wiedzę, możemy w miarę szybko reagować. Sprawy gospodarcze dotyczą tylko i wyłącznie przedsiębiorców, jednak także i tutaj możemy korzystać z pomocy prawników. Warto mieć swojego sprawdzonego doradcę, który pomoże nam rozwiązywać ewentualne problemy związane z prowadzeniem działalności.